Fondöten Nasıl Uygulanır? 2

Makyajı gösteren, belirginleştiren ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkaran fondötenlerin doğru uygulanması ve cilt rengine en uygun tonlarda seçilmesi önemlidir. Aksi halde yüzde emanet gibi duran fondöten kişinin yüz ifadesini, hatlarını ve hatta göründüğü yaşı bile değiştirebilir. Bu sebeple fondöten uygulamaları kesinlikle bilinçli yapılmalıdır.

Fondöten Nasıl Kullanılmalıdır?

Fondöten uygulamaları günlük makyaj ya da özel bir davet makyajında farklılık gösterebilir. Göz ve dudak makyajının koyuluğu ve yoğunluğuna göre de fondöten kullanımı değişir. Ayrıca fondöten seçerken cilt tipini de göz önünde bulundurmak gerekir. Yağlı, kuru ya da karma ciltlerin kullanması gereken fondötenler farklıdır. Fondöten kullanımı mevsime göre de değişiklik gösterir.

Fondöten nasıl sürülür?
Fondöten nasıl sürülür?

Zira kışın fondötenin altına çok hafif bir nemlendirici krem sürülürken, yazın önce güneş kremi sürülür ve cildin bunu emmesi için 15 dakika beklenir ve ardından fondöten sürülür. Fondöten kullanırken dikkat edilecek bir diğer ayrıntı da fondötenin sadece bir kapatıcı olduğudur. Cildi besleme, canlandırma ya da cilde sağlık katma gibi bir artısı yoktur. Bu sebeple ne kadar az ve ince katman olarak sürersek o kadar iyi olacaktır.

Kimler Hangi Tonlarda Fondöten Kullanmalıdır?

Eğer ciltte aşırı lekeler, izler varsa kapatıcılık, örtücülük özelliği yüksek olan daha koyu fondötenler tercih edilmelidir. Koyu renk fondöten kullananların unutmamaları gereken en önemli husus, fondötenin boyun ve göğüs dekoltesine de yaydırılması gerektiğidir. Sadece yüze sürülen koyu renkli fondötenler, sanki yüzde bir maske varmış havası yaratır ki bu da doğallıktan çok uzak bir durumdur. Aksine ciltte bir görüntü problemi yoksa sadece ışıltı ve parlaklık katmak için fondöten kullanılacaksa cildin rengiyle birebir aynı tonda olan su bazlı fondötenler kullanılmalıdır. Zira fondöten ne kadar az kapatıcı ise o kadar genç, canlı ve fresh bir hava verir.

 

Bir Cevap Yazın