Spor Ve Kadın 1

Genellikle erkekler için bir tutku olan spor artık günümüzde kadınlar içinde büyük önem taşımaktadır. Bir açıdan da kendimizi rahat hissedeceğimiz bir aktivitedir. Spor yapmak sağlık açısından büyük önem taşıdığı gibi, bedeninde rahatlamasına yardımcı olur. Spor, kadın erkek ayırmaksızın yapılabilecek bedensel bir faaliyettir. Sporu sadece erkeklerle özdeşleştirmek oldukça yanlış bir tutumdur.  Her alanda olduğu gibi kadınlarında sporda söz hakkı vardır. Spor, modern ve gelişimci ülkelerin en önemli uğraşlarından biridir. Ülkesinde spor faaliyetlerini güçlendirip, kadın sporculara ağırlık veren olimpiyat için hazırlanan pek çok ülke bulunmaktadır.

Bilindiği gibi sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. İyi bir düşünce yapısının oluşabilmesi için insanların kendini rahatlatabileceği bir alana yöneltmesi gerekir. Spor bu anlamda oldukça sık tercih edilen bir alandır. Kişilerin stresini alıp, beynin kötü düşüncelerden arınmasına neden olur.  Cinsiyet ayırmaksınız her insan sporla ilgilenmelidir. Bugün başarılı kadın sporculara baktığımızda, küçük yaşlardan itibaren ilgili spor dalında eğitim gördüğüne şahit oluyoruz.  Öyleyse kız çocuklarını küçük yaşlardan itibaren başarılı olabileceği bir spor dalı ile tanıştırmak oldukça yararlıdır. Nasıl ki erkek çocukları futbol ve basketbol alanlarına ilgi duyup bu dallarda eğitim alıyorsa, kız çocukları da voleybol, tenis ve atletizm dallarına yönlendirilebilmelidir.

Spor, sadece erkeklere özgü olmadığı düşüncesi iyice kavrandığında her spor dalı kadınlar tanır. Bu da kadınların daha başarılı ve verimli olmasına yardımcı olur. Spor sevgisi ailede başladığı bir gerçektir. Çocuk nasıl yönlendirilirse o şekilde yetişir. Bu yüzden çocukları spora yönlendirmek çok akıllıca bir yaklaşımdır.   Spor ve kadın son yıllarda daha da ön plana çıktığını görüyoruz.  Kadının spor alanlarındaki muhteşem başarıları bir ülkenin gururudur. Spor zihinsel ve fiziksel gelişimin kalitesini artırmaktadır. Kız çocuklarının geleceğinin parlak olması için onlara sporun mutlaka aşılanması gerekir.

Spor ve Kadın bir arada olduğunda her şey daha da güzelleşir. Çünkü kadın elinin değdiği her şey güzelleşir, zarifleşir. Kadınlar hemen hemen her spor dalında yer alsa da çoğunlukla faaliyet gösterdiği alanla vardır. Şimdi hep birlikte bu kadının en çok başarı gösterdiği spor alanlarını inceleyelim.

Kadınlarda Başarı Sağlayan Spor Dalları

Voleybol

voleybolSpor dallarından biri olan voleybol kadınlar için oldukça idealdir En sevilen. Voleybol adeta bir kadın sporu olarak tasarlanmıştır. Aşılanması hem fiziksel açıdan gelişimini sağlayacaktır. Kız çocuklarına voleybolun Voleybol oynayan kadınlar uzun boyuyla dikkat çekmektedir.

Tenis

LONDON, ENGLAND - JULY 05:  Eugenie Bouchard of Canada plays a backhand return during the Ladies' Singles final match against Petra Kvitova of Czech Republic on day twelve of the Wimbledon Lawn Tennis Championships at the All England Lawn Tennis and Croquet Club on July 5, 2014 in London, England.  (Photo by Al Bello/Getty Images)
LONDON, ENGLAND – JULY 05: Eugenie Bouchard of Canada plays a backhand return during the Ladies’ Singles final match against Petra Kvitova of Czech Republic on day twelve of the Wimbledon Lawn Tennis Championships at the All England Lawn Tennis and Croquet Club on July 5, 2014 in London, England. (Photo by Al Bello/Getty Images)

Kadınlara en çok yakışan spor dallarından biride tenistir. Pahalı bir spor dalı olmasına rağmen tenise verilen önem oldukça fazladır. Okullarımızda tenis kursları açılmaktadır. Bu kurslar mutlaka değerlendirmelidir. Eğer kız çocuğunuzun bu spor dalına bir eğilimi varsa geliştirmesi için destek olmalısınız.

Atletizm

AtletizmAtletizm kadınların daha aktif olduğu bir spor dalıdır. Özellikle koşu dalında kadınlarımızın başarısı büyüktür. Okullarda atletizm çalışmalarına ağırlık vererek geleceğin sporcularını yetiştirmektedir. İdeal bir spor dalı olan atletizm giderek yaygınlaşmaktadır.

Jimnastik

JimnastikÖzellikle küçük yaşlardan itibaren başlatılması gereken bir spor dalıdır. İdeal spor dallarından biridir. Ülkemizde yeni yeni faaliyet içerisinde olan spor dalı özellikle kadınlar için Esneklik ve akrobasinin iç içe olduğu bu spor dalı birçok dünya ülkesinde sporcu eğitmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.