Soğuk havalar cildin nem dengesini bozduğu için ciltte hasarlar meydana gelir. Ciltte meydana gelen hasarları önlemek için rutin bir bakımınızın olması gerekiyor.Cilt bakımı sanıldığı kadar zaman isteyen ve uğraştıran bir olay değildir. Basit yöntemler ile cildinizi kötü hava koşullarında koruyabilirsiniz. Cildinizi korumak için ilk olarak cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Cilt tipi 3 ayrı kategoriye ayrılır. Bunlar yağlı, karma ve normal ciltlerdir. Cilt tipinizi cilt analizi yapan yerlere gidip kolayca öğrenebilirsiniz. Çoğu eczane bu işlemi ücretsiz yapmaktadır. Soğuk havalarda cildinizi hasarlardan korumak için cilt tipinize göre bakım önerileri;

1)Yağlı Ciltler İçin Soğuk Havalarda Cildi Koruma Yöntemleri

Yağlı cilde sahip kişiler genelde çok fazla cildi kurutmaya yönelik bakımlar yaparak hatalı davranmaktadır. Eğer cildiniz yağlı ise çok fazla kurutacak bakım ürünleri kullanmayın. Çünkü bu cildin yağ ve nem oranını bozup cildinizde kalıcı tahribatlara neden olabilir. Genellikle alkol içerikli ürünler ile yağlı ciltleri kurutmaya yönelik bakımlar yapılır. Fakat bu doğru değildir. Çünkü bu sadece geçici bir yöntemdir. Cilt eğer çok fazla kurudu ise hücreler yağ dengesini sağlamak için bu defa daha fazla yağ üretecektir. Buda daha yağlı bir görünüme neden olacaktır. Bakım önerisi olarak cildinizi çok fazla kurutmayacak köpük temizleyiciler ve peeling şeklinde ki jelleri deneyebilirsiniz. Ayrıca yağlı ciltler için nem bombası maskelerini haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

yağlı-cilt-tipi

2)Kuru Ciltler İçin Soğuk Havalarda Cildi Koruma Yöntemleri

Kuru bir cilde sahipseniz yüzünüzü soğuk su ile değil de ılık su ile yıkamanız gerekiyor. Doğal yağlar içeren bakım ürünleri sizin için doğru seçenek olacaktır. Ayrıca kuru ciltler için nem dengesini ayarlayıcı nem bombası maskeleri de soğuk havalarda doğru bir tercih olacaktır. Cildinizde özellikle alkol ve parfüm içeren bakım ürünlerini kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

kuru-cilt-tipi

3)Karma Ciltler İçin Soğuk Havalarda Cildi Koruma Yöntemleri

Eğer cildinizin bir kısmı kuru bir kısmı yağlı ise karma bir cilde sahipsiniz demektir. Bu cilt tipi bakımı en zor olan cilt tipidir. Günlük rutin bakım için her sabah yüzünüzü köpük ve jel kıvamında temizleyiciler kullanabilirsiniz. Karma cilt tipine sahip kişiler yüzlerinin yağlı kısmına ayrı bir bakım ürüni kuru kısmını ayrı bir bakım ürünü kullanarak cildin dengesini sağlayabilir.

karma-cilt-tipi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.