Kış aylarında hareketsiz kalan vücudun kilo alması da kaçınılmaz olur. Soğuk havalarda hem içinizi ısıtacak hem de formda kalmanızı sağlayacak çaylar ile kilo alımını engelleyebilirsiniz.

Kış aylarında soğuk havalar nedeni ile çok fazla aktivite yapılmaz. Daha çok evde geçen günler nedeni ile kilo alımı kolaylaşır. Kış aylarında özellikle bayanlar diyetler yaparak yaz ayına zayıf girmeye çalışır. Kışın kilo vermenin en önemli kısmı ise yediklerinize dikkat etmek ve metabolizmayı hızlandıran doğal çayları içmektir. Doğal çaylar içinizi ısıtırken metabolizmanın çalışmasını da sağlayıp kilo vermenize yardım olacak. Formda kalmanızı sağlayacak bitkisel çay tarifleri;

1) Karanfil Çayı

Karanfil kadınlar arasında zayıflamak için oldukça bilinen bir bitkidir. Karanfil çayını her gün düzenli olarak tükettiğinizde sindirim sisteminizin hızlandığını ve daha iyi kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Malzemeler: 2 adet karanfil, 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi,1 kahve kaşığı bal, 1 su bardağı ılık su

Hazırlanışı: Çayı hazırlayacağınız bardak içerisine ilk olarak karanfilleri ekliyoruz. Daha sonra biraz sıcak su döküyoruz. Elma sirkesi ve balı ayrı bir kap içerisinde karıştırıyoruz. Homojen bir karışım elde edildikten sonra bardağın içerisinde döküyoruz. Son olaak bardak dolana kadar ılık su ilave ediyoruz. İyice karıştırıp malzemelerin suda çözünmesini sağladıktan sonra çayımız hazır.

Tüketimi: Karanfil çayını kahvaltıdan yarım saat önce tüketmenizde fayda vardır. Bu sayede midenizde tokluk hissi olacak ve daha az yemek yiyeceksiniz. Aynı zamanda sabah saatlerinde metabolizmada çalışmış olacaktır. Çayı her sabah kahvaltıdan önce bir bardak tüketebilirsiniz.

karanfil-çayı-tarifi-1
karanfil-çayı-tarifi-2

2) Tarçınlı Yeşil Çay

Yeşil çay zayıflama denilince ilk akla gelen çaylar arasında yer almaktadır. Detoks tariflerinde, diyetlerde sıkça bu çaya yer verilmektedir. Düzenli kullanımda yeşil çay oldukça fayda sağlamaktadır.

Malzemeler: 1 su bardağı yeşil çay, 2 tane limon, su, nane, kabuk tarçın ve yeşil elma

Hazırlanışı: Geniş bir kaba demlenmiş olan bir su bardağı yeşil çayı dökün. Daha sonra üzerine kabuk tarçını, naneyi ve 2 tane limonun suyunu koyun. İyici karıştırdıktan sonra ise 750 ml miktarında sıcak suyu dökün. Son olarak içerken içerisine dilim şeklinde yeşil elma ekleyin.

Tüketimi: Her yemekten önce bir su bardağını her gün tüketmeniz gerekmektedir. Eğer mideniz hassas veya problemli ise uzmanınızla görüşmeden bu tür tarifleri kesinlikle denemeyin. Sabah aç karnına veya yemeklerden önce tarçınlı yeşil çayı içmek mideyi tok tutacaktır.

tarçınlı-yeşil-çay-tarifi-1
tarçınlı-yeşil-çay-tarifi-2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.