Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftler için günümüzde bir çok alternatif yöntem bulunmaktadır. Tedavi yöntemlerinin etkili olması için en önemli konu sorunun nedenine göre tedavi seçmektir.

Türkiye’de çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Buna sebep olarak sağlıksız beslenme, aşırı stresli bir ortamda yaşama ve sağlık sorunları gösterilebilir. Ülkemizde özellikle doğu kesimlerinde çocuk sahibi olamayınca sorun hemen kadında aranır. Ama en az erkeklerde de kadınlar kadar sorunlar vardır. Doğal yollar ile çocuk sahibi olamıyorsanız ilk iş olarak bunun sebebini öğrenmeniz gerekir. Sebebini öğrenmek için kadınların yumurta rezervesine ve rahim durumuna baktırması, erkeklerin ise sperm sayısına ve kalitesine baktırması gerekir. Eğer sıralayacağımız yöntemlerden birini yaptırmak isterseniz detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Tedaviyi yaptıracağınız uzman, klinik ve çalışanlar büyük derecede başarı için önem taşımaktadır. Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayanlar için tedavi yöntemleri;

Aşılama Yöntemi

Aşılama yöntemi genellikle kadın sorunlu vakalarda yapılır. Eğer kadında yumurtalar istenilen olgunlukta ve kalitede olmaz ise döllenmede gerçekleşmez. Veya erkek spermi yeterince hareketli değil ise yumurtaya ulaşamaz ve bu durumda da döllenme gerçekleşmez. Aşılama yöntemi ile kadında yumurtalar hormon ilaçları ile istenilen olgunluğa getirilir. Erkeklerde ise spermler özel bir yöntemle alınır ve kadının rahmine bırakılır. Bu işlemden sonra kadınların çok fazla hareket etmemesi gerekir. Sperm yumurtaya ulaşırsa döllenme gerçekleşir.

Aşılama

Tüp Bebek Yöntemi

Tüp bebek yöntemi günümüzde çoğu çiftin çocuk sahibi olmak için başvurduğu yöntemlerin başında gelmektedir. Tüp bebek yönteminde iki haftalık ilaç tedavisi kadına yapılır. Daha sonra toplanan yumurtalar erkekten alınan spermler ile laboratuvar ortamında özel bir kap içerisinde birleşmeye bırakılır. Embriyo oluştuktan 3-5 gün sonra anne adayına embriyo transfer edilir. Bundan sonraki aşama normal hamilelik ile aynıdır.

Tüp Bebek Yöntemi

Donasyon Yöntemi

Donasyon tedavisi şuan için Türkiye’de uygulanması yasak bir yöntemdir. Erkek veya kadında üreme hücresi bebek sahibi olmak için çok fazla yetersiz ya da hiç yok ise başkasının üreme hücresi ile çocuk sahibi olunabilir. Yumurta donasyonu sayesinde anne adayının istediği özellikte seçebileceği bir yumurta bağışçısından alınan yumurtalar baba adayının spermleri ile birleştirilir. Daha sonra embriyo anne adayına transfer edilir. Bundan sonraki aşama normal hamilelik ile aynıdır. Sorun erkekte ise sperm bankasından alınan spermler ile sperm donasyonu aynı şekilde yapılır. Bu yöntem en iyi olarak günümüzde Kıbrıs’ta yer alan tüp bebek tedavi merkezlerinde yapılmaktadır.

Yumurta Donasyonu
Sperm Donasyonu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.