Türk televizyon tarihine damgası vuran dizilerde yer alan karakterler halen birçok izleyici tarafından sevilerek hatırlanıyor. Bu karakterleri unutulmaz kılan ise onları canlandıran oyuncuların sergiledikleri başarılı oyunculuk oldu.
Türkiye’de oyunculuk işini hakkıyla ve başarıyla yapan belli başlı isimler yer alıyor. Bu isimlerin Türk televizyon dizilerinde sergiledikleri oyunculuklar ise akıllarda unutulmaz izler bırakıyor. Son zamanlarda hep birbirine benzeyen diziler gündemde olsa da önceleri Türk televizyon dizileri daha kaliteli projeler ile izleyenlerin karşısında oluyordu. Bu diziler sayesinde unutulmaz karakterler ortaya çıktı. Her sezon her yıl onlarca dizi yayınlansa da bazı karakterlerin yerini hiç kimse tutamıyor. Türk dizi tarihinde yer alan unutulmayan dizi karakterleri;

Burhan Altıntop – Engin Günaydın (Avrupa Yakası)

Aslında geçmişe dönüp bakıldığında Avrupa Yakası dizisinde yer alan hemen hemen her oyuncu canlandırdıkları karakterleri akıllara yazdı ve unutulmaz kıldı. Avrupa Yakası dizisinde Burhan Altıntop karakterini canlandıran Engin Günaydın başarılı oyunculuğu ile bu karakteri unutulmaz bir kişi yaptı. Karakterin komiklikleri diziye ayrı bir hava kattı ve diziyi oldukça orijinal bir proje haline getirdi.

Burhan Altıntop – Engin Günaydın (Avrupa Yakası)

Memoli – Mehmet Ali Alabora (Yılan Hikayesi)

Jöleli saçlar, uzun boy, yeşil gözler ve polis Memoli… Dizinin jeneriği, müziği ve Memoli karakteri bir neslin unutamayacağı dizinin ortaya çıkmasına neden oldu. Köylü kızı Zeyno ve Memoli’nin aşkı diziyi izleyenleri her hafta ekrana kilitledi. Ne dizi ne de Memoli karakteri hiçbir zaman unutulmadı.

Memoli – Mehmet Ali Alabora (Yılan Hikayesi)

Ramiz Dayı – Tuncel Kurtiz (Ezel)

Başrollerinde Tuncel Kurtiz, Cansu Dere ve Kenan İmirzalıoğlu gibi başarılı isimlerin yer aldığı Ezel dizi yayınlandığı dönem reyting rekorları kırdı. Dizide Ramiz Dayı karakterini canlandıran Tuncel Kurtiz oyunculuğu ile göz doldurdu. Tuncel Kurtiz’e bize bu unutulmaz karakteri yaşattırdığı için teşekkür ve Allahtan rahmet diliyoruz.

Ramiz Dayı – Tuncel Kurtiz (Ezel)

Bihter Ziyagil – Beren Saat (Aşk-ı Memnu)

Yasak aşk, entrika derken tam bir pembe dizi kıvamında olan oldukça başarılı bir televizyon dizisi Aşk-ı Memnu’da yer alan Bihter Ziyagil ve Behlül karakterleri son dönemin unutulmayan karakterleri olmuştu. Dizide Bihter Ziyagil karakterini canlandıran Beren Saat başarılı oyunculuğu ile bu karakterin televizyon dizisi tarihinde unutulmaz bir yere sahip olmasını sağlamıştı.

Bihter Ziyagil – Beren Saat (Aşk-ı Memnu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.